Eforie Nord in alb si negru !

Eforie Nord in alb si negru !

0

Nu cu mult timp in urma m-am intors dintr-o scurta vacanta de Rusalii 2016, pe care mi-am petrecut-o in statiunea Eforie Nord.

Am ales Eforie Nord pentru ca nu mai vizitasem aceasta statiune de ceva vreme si chiar imi doream sa vad ce schimbari au survenit in timp.

Impresia pe care mi-a lasat-o statiunea nu este dintre cele mai bune. Drumurile erau aproape toate sparte ( se bagau gaze – ceea ce nu este chiar rau – dar aceasta activitate perturbeaza destul de mult confortul turistilor ! ), multe terase sau restaurante nu erau inca deschise pentru a servi turistii ( motivul fiind, pe alocuri, de-a dreptul comic : „nu avem inca casa de marcat !” sau „nu ne-au venit codurile de bare ptr. preparate !” ), iar curatenia prin statiune, nu pot spune ca m-a dat pe spate.

Un alt aspect negativ pe care vreau neaparat sa il semnalez cititorilor site-ului www.chefbuzu.com este cel legat de modul in care se practica comertul alimentar in Eforie Nord.

FOARTE MARE ATENTIE ! Cand mergeti sa mancati in aceasta statiune, trebuie sa fiti foarte atenti !

Fiind un site de turism culinar, am avut curiozitatea ( mai mult sau mai putin voita ! ) sa testez in putinul timp cat am stat acolo, locatii de alimentatie publica diferite ca si clasificare dar si ca pozitionare !

Evident ca nu le-am putut testa pe toate si ca aceasta parere este una STRICT PERSONALA !

Pe faleza gasiti o multime de terase si restaurante, de la cele de tip autoservire pana la cele mai cu staif ( daca se poate spune asa ! )

Am cumparat atat preparate tip MENIU FIX cat si a la carte, tocmai pentru a-mi face o idee cat mai complexa.

Exista pe faleza un restaurant-terasa ( undeva pe la mijlocul falezei. Nu dau nume ! ) care avea un MENIU interesant ca si raport pret-preparat. Urma sa vad si care este calitatea !

Pretul unui meniu fix era de 12 Ron si cuprindea o ciorba de vacuta si o tochitura de porc cu mamaliguta ! Calitatea preparatelor a fost buna. Chiar spre….foarte buna ! Din pacate, CANTITATEA DE PREPARAT SERVITA a fost jalnica !

Ciorba nu cred ca avea mai mult de un polonic si jumatate, iar tochitura o puteai termina din circa 4 sau 5 inghitituri !

Credeti-ma ca nu aveai nici o sansa sa pleci satul de acolo !

Am crezut ca a fost o intamplare si intr-o dimineata am revenit la aceeasi terasa-restaurant ptr. a servi micul dejun. O omleta rustica ( oua, ardei gras, ciuperci, sunca, cascaval ) costa 8,5 Ron, dar…..Doamne iarta-ma ! Ompleta nu era facuta din mai mult de 1 ou ( cel mult ! Cred ca foloseau 1 ou la 2 omlete !) 3 fire de sunca, foarte subtiri, 2 de fasii de ardei gras si exact 2 felii de ciuperci Champignon, cu foarte putin cascaval ras pe deasupra !

Nu imi pot da seama dupa ce criterii au stabilit acest pre de 8,5 Ron ! Poate doar dupa criteriul furaciunii !

Eu stiu ca in orice restaurant, in meniu, la fiecare preparat, pe langa pret trebuie trecut si gramajul per portie ! Iar acesta ar trebui respectat !

Dar am observat ca aceasta furaciune la gramaj este aproape un sport national in unitatile de alimentatie publica din Eforie ! Am scris APROAPE UN SPORT NATIONAL, pentru ca nu toate unitatile sunt asa !

La unitatile tip „impinge tava” NU SE RESPECTA GRAMAJELE PER PORTIE. Preturile sunt atragatoare : de la 5,00 la 10,00 Ron o ciorba, de la 7,00 la 12,00 Ron un fel doi, dar NU EXISTA GRAMAJ PER PORTIE LA SERVIRE.

Se pune in farfurie LA OCHI ! Nu se cantareste nici o portie !

Iar acolo unde se face acest lucru, se vinde si garnitura ( care are un pret mult mai mic decat preparatul de baza !) la pretul preparatului de baza. Adica : se pune in farfurie intai garnitura ( sa zicem PIURE DE CARTOFI !), apoi TOCHITURA DE PORC, se cantareste totul si se calculeaza la pretul de TOCHITURA ! OPS ! Naspa !

Deci…..FOARTE MARE ATENTIE !

Dar STATI !

Eforie Nord nu are numai minusuri !

La PLUSURI, as putea trece organizarea plajei ! Plaja este curata si destul de corect si frumos organizata !

Exista locatii de cazare care CHIAR ISI RESPECTA CLIENTII, lucru mai rar pe litoralul romanesc.

Eu, de exemplu, am fost cazat la Pensiunea PRETTY WOMAN !

Este, cu adevarat tot ceea ce isi poate dori un turist la 3 stele ! As putea spune ca se ofera chiar mai mult decat nivelul de clasificare de 3 stele :

– camerele sunt extrem de generoase ca si suprafata, neexistant „riscul” sa cazi pe fereastra cand te dai jos din pat. Deci….camerele sunt chiar MARI !

– camerele au mocheta, televizor plat cu programe prin satelit, mobilier nou, frigider, aer conditionat.

– exista balcon suficient de mare astfel incat sa iti poti usca un prosop de plaja pe suport pus la dispozitie tot de pensiune si sa iti ramana suficient spatiu pentru a servi o cafea sau o bere, 2 persoane.

– baia este dotata cu cabina de dus si uscator de par

CURATENIA ESTE EXEMPLARA !

Curtea pensiunii este plina de verdeata si este dotata cu ABSOLUT TOT CE ESTE NECESAR unui turist !

Pensiunea PRETTY WOMAN

Patronii sunt niste oameni cu totul deosebiti, cu foarte multa grija pentru detaliile legate de confortul turistilor ! Practic… stiu sa faca turism !

In ceea ce priveste servirea unei mese cu adevarat buna, va recomand terasa TURIST, de pe Str. Armand Calinescu !

Nici terasa vecina acesteia, numita TREI BRAZI, nu este de lepadat, dar are preturi putin mai mari decat prima !

Prin urmare ! Dupa atatea experiente culinare nereusite prin statiunea EFORIE NORD, in sfarsit am reusit sa gasesc un loc pe gustul meu : Pensiunea restaurant TURIST.

Aceasta locatie am vizitat-o chiar la recomandarea patronului pensiunii PRETTY WOMAN, d-nul Dan, caruia ii multumesc ! In prima seara in care am mancat la aceasta pensiune-restaurant, mi-am comandat o pastrama de oaie. Pretul 20 Ron/ portie.

Dar portia extrem de generoasa : suficienta pastrama de oaie ( din pulpa de oaie si nu din piept de oaie. Este important la acest preparat ! ), la care se adauga si mamaliguta, ca si garnitura, care nu a fost taxata suplimentar.

In alta zi, la pranz, am servit o ciorba de burta cu adevarat delicioasa ( cred ca doar 8,00 Ron/ portie ! Nu-mi amintesc exact ! ), cu burta din abundenta si foarte bine fiarta, cu smantana, ardei iute, otet si paine, iar la felul doi cartofi taranesti ( excelenti !) si ceafa de porc la gratar !

De fapt….ce vorbesc eu ? 2 ciorbe foarte bune si bogate ( una de burta si cealalta de fasole cu afumatura ), plus o portie generoasa de varza calita cu carne de porc ( dar cand spun cu carne de porc, chiar erau bucati mari si multe de carne !), o portie de ceafa de porc la gratar cu garnitura de cartofi taranesti, o salata mare de castraveciori murati, paine ptr. 2 persoane, 1 ardei iute, mujdei de usturoi si smantana ptr. ciorba de burta, PRET : 49 Ron.

Credeti-ma ca nu gresesc !

Dar ceea ce m-a fascinat definitiv la aceasta locanta a fost SARAMURA DE PUI, la DOAR 12 Ron portia !

SARAMURA DE PUI – Terasa TURIST, Eforie Nord

Terasa TURIST, Eforie Nord

Terasa TURIST, Eforie Nord

Prin urmare, daca doriti o vacanta cu adevarat reusita in Eforie Nord, luati in calcul si umilele mele sfaturi !

Ganduri bune si vacanta placuta va transmite Chef Buzu !

25.06.2016.

Related Articles:

Post Footer automatically generated by Add Post Footer Plugin for wordpress.

Categories : Blog
Nu m-a impresionatAm gatit, e usorInteresant, o sa gatesc si euCred ca am mancat doar la restaurante de lux!Super tare! (Nu exista voturi, inca)
Loading...

Scrie parerea ta!