M-am intrebat adesea, daca este bine sa faci ceva doar pentru ca asa este trend-ul sau daca e bine sa faci ceea ce simti, chiar daca acest lucru va fi privit, in cel mai fericit caz, cu curiozitate de catre cei din jur ?
Am citit undeva ca, in urma unui sondaj, s-a constatat ca romanii ar fi printre europenii cu cea mai mare dorinta de a-si incepe propria afacere si, cu toate astea, schimbarea statutului de angajat in cea de patron, se face destul de anevoios, iar de multe ori, aceasta actiune esueaza lamentabil.
Pe de o parte….cred ca este de inteles !
Dupa atata timp in care statul comunist a dirijat absolut tot si s-a ingrijit – in felul sau – ca fiecare individ sa primeasca macar strictul necesar, indiferent de contributia sa la bunul mers al societatii, mare parte a romanilor au ramas cu aceasta mentalitate, potrivit careia, cineva trebuie sa vina si acum sa le rezolve problemele.
Atunci cand m-am gandit la promovarea turismului culinar din Romania, unii au zis ca ideea este interesanta si ca ar putea avea succes, altii au zis ca este de-a dreptul binevenita, dar au fost si persoane care nu au oferit nici o sansa acestui gen de promovare, socotindu-l inutil.
Cu toate acestea, am continuat sa cred in ceea ce mi-am propus, desi de-a lungul timpului, am avut ocazia sa intalnesc sau sa vorbesc cu diverse persoane ale caror afaceri puteau fi promovate foarte lesne si din perspectiva culinara, dar care au preferat sa nu se “expuna” motivand ca afacerea lor nu are nevoie de nici o alta forma de promovare, desi nu aveau clienti aproape deloc, dar potential de a-i atrage era “cat roata carului”.
Este greu de inteles cum unii oameni prefera sa isi mentina afacerea la limita inferioara a subzistentei, uitand scopul principal pentru care au inceput acea afacere : acela de a face profit, caci vorbim de afaceri si nu de acte caritabile ( desi, din cand in cand, nu ar fi rau sa mai facem si gesturi caritabile ! ).
Si nu ma refer la a face profit cu orice pret, ci de a creste afacerea, de la an la an, in beneficiul consumatorului final, in cazul nostru al turistului, care este – practic – cel ce aduce profitul.
Dar degeaba iti propui sa imbunatatesti, sa cresti afacerea, sa o adaptezi cerintelor consumatorului, daca acesta din urma nu stie de existenta ei, daca acesta din urma nu ii cunoaste toate plusurile.
Nu toti oamenii sunt la fel, iar nevoile lor difera de la persoana la persoana !
Cu cat aduci in calea clientului tau mai multe din beneficiile pe care i le oferi, cu atat el va avea mai multe optiuni in a te alege pe tine si nu pe altcineva !
Nu uitati ca nimeni nu cumpara produse sau servicii, ci numai beneficiile pe care acestea le ofera !
Exista posibilitatea reala ca sa intampinati greutati, sa inregistrati esecuri, dar ESECUL NU TREBUIE SA FIE O OPTIUNE ! Toate succesele mari sunt precedate de esecuri, iar fiecare esec contine lectii valoroase din care aveti ce invata.
Succesul nu este un accident. Succesul este rezultatul clar al actiunii continue de urmarire neobosita a obiectivelor, conform legilor universale. Nu exista nici un fel de limite, cu exceptia celor pe care vi le impuneti prin propriul mod de gandire
De aceea este imperios necesar de a nu renunta NICIODATA, daca doriti sa va realizati un vis in care credeti cu adevarat !
V-ati obisnuit sa asteptati momentul unei “explozii” a propriei afaceri ?
Nu trebuie sa asteptati de la cineva sa produca aceasta explozie căci numai in dumneavoastra sta secretul acestui succes !
Continuati sa va ghidati afacerea in fiecare zi dupa aceleasi reguli ?
Priviti in jur ! Lumea se schimba si odata cu ea si regulile jocului !
Toate produsele care exista acum pe piata sunt pe punctul de a deveni uzate moral.
Maine va fi altfel decat astazi !
Inovatia si imbunatatirea permanenta sunt esentiale pentru supravietuire.
Cel mai bun mod de a prezice viitorul este crearea acestuia, iar daca vreti sa obtineti ceea ce nu ati obtinut niciodata pana acum, trebuie sa faceti ceea ce nu ati facut niciodata pana acum !
PROMOVAREA OFERTELOR TURISTICE DIN PUNCT DE VEDERE CULINAR, nu este un TREND ! ESTE O NECESITATE !
Intr-o lume in care suntem bombardati cu stiri din ce in ce mai alarmante legate de infestarea alimentelor de baza cu diverse bacteria sau de falsificarea produselor alimentare si comercializarea de produse daunatoare organismului uman, consumatorii sunt din ce in ce mai atrasi de zonele ce le ofera mai multa siguranta alimentara !
Ori daca dumneavoastra, patroni de pensiuni sau de restaurante, care folositi ingrediente naturale si sanatoase la prepararea mancarurilor, nu va faceti cunoscuti, consumatorii nu va vor cauta !
Degeaba aveti confort de 5 stele, daca preparatele dumneavoastra culinare nu se ridica la nivelul clasificarii turistice !
Dar daca turistul vede ca, pe langa confort, are si posibilitatea de a se hrani sanatos, fara urme de suspiciuni in ceea ce priveste calitatea produselor, decizia lui va fi puternic influentata in favoarea dumneavoastra !
Succesul afacerii dumneavoastra depinde numai si numai de dumneavoastra !
Ptr. a-ti promova afacerea contacteaza-ne la adresa de e-mail : office@chefbuzu.com
Si pentru a fi mai convingator, va rog sa vizualizati cu atentie acest speech al marelui Steve Jobs !
http://youtu.be/G2GENUjj6_Q
Post Footer automatically generated by Add Post Footer Plugin for wordpress.
